Zdajemy sobie sprawę, że 'świat okularów' może wydawać się całkiem obcy osobom, które do tej pory nie nosiły okularów i nie miały problemów z widzeniem. Postaramy się tutaj przedstawić w skrócie co i jak.

1. Badanie wzroku

Problemy z widzeniem to podstawowy powód, dla którego w ogóle zaczynamy myśleć o okularach. Problemy z widzeniem z bliska, pogorszenie widzenia na dalekie odległości, oślepiające światła po zmierzchu, bóle głowy i oczu to główne (ale nie jedyne) objawy problemów ze wzrokiem. Obecnie badanie wzroku można wykonać w salonach optycznych. Ważne żeby badanie było przeprowadzane przez lekarza okulistę lub optometrystę. 

Cena: bezpłatne przy zakupie okularów, bez zakupu 100 zł

2. Dobór opraw

Salony optyczne mają na stanie kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy opraw. Wchodząc do takiego salonu najprawdopodobniej trudno jest samemu dobrać sobie odpowiednie okulary. Odpowiedni dobór opraw to oczywiście uwzględnienie kształtu twarzy, naturanej kolorystyki, wizerunku, ale przede wszystkim dopasowanie do korekcji okularowej. Nie każda korekcja okularowa będzie możliwa do wykonania lub dobrze wyglądała w każdej oprawie. Wiedza i doświadczenie optyków jest w tym wypadku bardzo ważne. Kiedy odwiedzają nas klienci, żeby kupić pierwsze okulary, staramy się pokazać i wytłumaczyć jakie oprawy i dlaczego są dla danego klienta najbardziej korzystne. Możecie nam zaufać, optyką okularową zajmujemy się od lat, dopasowaliśmy tysiące opraw i wiemy, w czym będziecie dobrze wyglądać. 

Cena: 80 - 1500, największa grupa opraw 270 - 400 zł.

3. Soczewki okularowe

Soczewki okularowe danej mocy, czyli korekcji, występują w co najmniej kilku wariantach.

Podstawa soczewki to materiał, z którego jest wykonana. Materiały ogólnie opisuje się przez tzw. indeks. 5 najpopularniejszych indeksów to: 1.50, 1.53, 1.60, 1.67 i 1.74. Im większy indeks tym soczewka jest cieńsza, czyli również bardziej estetyczna.

Konstrukcja soczewki: soczewka może mieć konstrukcję sferyczną, asferyczną lub podwójnie asferyczną. Podstawą są soczewki o konstrukcji sferycznej. Soczewki o konstrukcji asferycznej są bardziej płaskie, oraz zmniejszają efekt pomniejszenia/powiększenia oka w związku z mocą soczewki. Soczewki podwójnie asferyczne dodatkowo poprawiają optykę, sprawiają, że obraz jest bardziej naturalny. Jest to konstrukcja wykorzystywana dla większych korekcji (tzn. pow. 3,50 dptr).

Soczewki mogą mieć też różne konstrukcje ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku: jednoogniskowe - dla osób, które potrzebują jednej mocy okularów na wszystkie odlegości (np. -2.00), relaksacyjne, dwuogniskowe i progresywne - dla osób, które potrzebują wsparcia przy patrzeniu z bliska lub innej korekcji do dali i innej do czytania. 

Kolejny temat to antyrefleks, czyli powłoki na soczewce, które mają za zadanie usunąc odbicia światła z powierzchni soczewki. Antyrefleks przede wszystkim zapewnia bardziej komfortowe i kontrastowe widzenie, ale wzbogacony o dodatkowe powłoki może być też łatwoczyszczący, nieparujący, chroniący przed światłem niebieskim (czyli do pracy przy komputerze) lub poprawiający widzenie w trudnych warunkach (dla kierowców). 

Dodatkowe uszlachetnienia, o które możemy wzbogacić soczewkę to barwienia i fotochrom. Barwienie oznacza, że soczewka jest na stałe zabarwiona na wybrany kolor. Barwienie może być stałe, czyli takie samo na całej soczewce, lub gradalne, czyli ciemniejsze na górze i jaśniejsze na dole. Rodzaj, kolor i poziom zabarwienia można dobrać z szerokiej palety barw.

Fotochrom to uszlachetnienie, które powoduje, że soczewka sama zmienia poziom zabarwienia w zależności od warunków, tzn. w pomieszczeniu soczewka jest przejrzysta, a po wyjściu na słońce soczewka zaciemnia się, żeby zapewnić ochronę przed olśnieniem. 

Cena: ze względu na mnogość opcji, cięzko podać nawet widełki cenowe, ale możemy powiedzieć, że soczewki jednoogniskowe w podstawowym materiale z antyrefleksem łatwoczyszczącym to koszt ok. 170 zł za komplet.

4. Akcesoria

Do okularów kupionych u nas dajemy futerał oraz ściereczkę z mikrofibry. Taki zestaw możesz powiększyć o płyn do czyszczenia lub zapobiegający parowaniu, sznureczek lub łańcuszek oraz inne akcesoria.

Cena: płyny do czyszczenia w zależności od wielkości i typu 8 - 35 zł, ściereczki 8 - 30 zł, sznurki, łańczuszki 8 - 30 zł

5. Ile będziesz czekał na okulary, kiedy musisz zapłacić i czy dostaniesz fakturę.

Większość okularów jednoogniskowych wykonujemy w ciągu 1-2 dni roboczych. Na bardziej skomplikowane konstrukcje czas oczekiwania wynosi 7-10 dni roboczych. Przy zamówieniu okularów wymagay jest zadatek w wysokości min. 50% wartości okularów, resztę należy dopłacić przy odbiorze. Zawsze przy zakupie pytamy, czy klient chce otrzymać paragon czy fakturę. Często zakład pracy refunduje część kosztów okularów, na podstawie faktury. Jeżeli chcesz skorzystać z refundacji w zakładzie pracy, dowiedz się jak ma wyglądać faktura, tj. na kogo ma być wystawiona i czy mają być wpisane jakieś uwagi np. dane pracownika.

6. Odbiór okularów

Przy odbiorze okularów zostaniesz poproszony o przymierzenie gotowej pary i ocenę widzenia oraz dopasowania pod względem wygody.

7. Instrukcja użytkowania Serwis

Okulary, zupełnie jak wszystko inne, wymagają serwisowania, żeby zapewnić im