top of page

Zdajemy sobie sprawę, że 'świat okularów' może wydawać się całkiem obcy osobom, które do tej pory nie nosiły okularów i nie miały problemów z widzeniem. Postaramy się tutaj przedstawić jak wygląda proces kupowania okularów.

1. Badanie wzroku

Problemy z widzeniem to podstawowy powód, dla którego w ogóle zaczynamy myśleć o okularach. Problemy z widzeniem z bliska (oddalanie tekstu), pogorszenie widzenia na dalekie odległości, oślepiające światła po zmierzchu, bóle głowy i oczu to najpopularniejsze (ale nie jedyne) objawy problemów ze wzrokiem. Badanie wzroku może być wykonane przez lekarza okulistę lub optometrystę. Obecnie badanie optometryczne bardzo często można wykonać w salonach optycznych.

Nasza cena: bezpłatne przy zakupie okularów, bez zakupu 100 zł

2. Dobór opraw

Salony optyczne mają na stanie kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy opraw. Wchodząc do takiego salonu najprawdopodobniej trudno jest samemu dobrać sobie odpowiednie oprawy okularowe. Odpowiedni dobór opraw to oczywiście uwzględnienie kształtu twarzy, naturanej kolorystyki, wizerunku, ale przede wszystkim dopasowanie do korekcji okularowej. Nie każda korekcja okularowa będzie możliwa do wykonania lub dobrze wyglądała w każdej oprawie. Wiedza i doświadczenie optyków jest w tym wypadku niezastąpione. Kiedy odwiedzają nas klienci, żeby kupić pierwsze okulary, tłumaczymy i pokazujemy jakie oprawy są dla danego klienta najbardziej korzystne ze względów wizerunkowych jak i technicznych. Możecie nam zaufać, optyką okularową zajmujemy się od lat, dopasowaliśmy tysiące opraw i wiemy, w czym będziecie dobrze wyglądać. 

Nasza cena: 80 - 1500, najszersz grupa opraw 270 - 500 zł.

3. Soczewki okularowe

Soczewki okularowe danej mocy, czyli korekcji, występują w co najmniej kilku wariantach.

Podstawa soczewki to materiał, z którego jest wykonana. Materiały ogólnie można opisać przez tzw. indeks. 5 najpopularniejszych materiałów to: 1.50, 1.53, 1.60, 1.67 i 1.74. Im wyższy indeks tym soczewka jest cieńsza, czyli również bardziej estetyczna, ale razem ze wzrostem indeksu zmieniają się parametry odwzorowania optycznego.

Konstrukcja soczewki: soczewka może mieć konstrukcję sferyczną, asferyczną lub podwójnie asferyczną. Podstawowa konstrukcja to konstrukcja sferyczna (soczewka jest wycinkiem kuli). Soczewki o konstrukcji asferycznej są bardziej płaskie, oraz zmniejszają efekt pomniejszenia/powiększenia oka w związku z mocą soczewki. Soczewki podwójnie asferyczne dodatkowo poprawiają optykę, sprawiają, że obraz jest bardziej naturalny. Jest to konstrukcja wykorzystywana dla większych korekcji (tzn. pow. 3,50 dptr).

Soczewki mogą mieć też różne konstrukcje ze względu na rodzaj korygowanej wady wzroku: jednoogniskowe - np. dla osób, które potrzebują jednej mocy okularów na wszystkie odlegości (np. -2.00) lub okularów do czytania, relaksacyjne - ze wsparciem akomodacji, dwuogniskowe i progresywne - dla osób, które potrzebują innej korekcji do dali i innej do czytania. 

Kolejny punkt to powłoki na soczewce, które mają za zadanie usunąc odbicia światła z powierzchni soczewki, czyli rodzaj antyrefleksu. Antyrefleks przede wszystkim zapewnia bardziej komfortowe i kontrastowe widzenie, ale wzbogacony o dodatkowe powłoki może być też łatwoczyszczący, nieparujący, chroniący przed światłem niebieskim (czyli do pracy przy komputerze) lub poprawiający widzenie w trudnych warunkach (dla kierowców). 

Dodatkowe uszlachetnienia, o które możemy wzbogacić soczewkę to barwienia i fotochrom. Barwienie oznacza, że soczewka jest na stałe zabarwiona na wybrany kolor. Barwienie może być stałe, czyli takie samo na całej soczewce, lub gradalne, czyli ciemniejsze na górze i jaśniejsze na dole. Rodzaj, kolor i poziom zabarwienia można dobrać z szerokiej palety barw.

Fotochrom to uszlachetnienie, które powoduje, że soczewka sama zmienia poziom zabarwienia w zależności od warunków, tzn. w pomieszczeniu soczewka jest przejrzysta, a po wyjściu na słońce soczewka zaciemnia się, żeby zapewnić ochronę przed olśnieniem. 

Obecnie soczewki barwione i fotochromowe mogą mieć dodatkowo polaryzację, czyli filtr, który chroni oczy przed olśnieniem.

Nasza cena: ze względu na mnogość opcji, ciężko podać konkretne ceny, dlatego przykładowo: soczewki jednoogniskowe w podstawowym materiale to koszt ok. 180 - 600 zł za komplet, soczewki progresywne: 600 - 3000 zł, biurowe 400 - 1500 zł.

4. Akcesoria

Do okularów kupionych u nas dajemy futerał oraz ściereczkę z mikrofibry. Taki zestaw możesz powiększyć o płyn do czyszczenia lub zapobiegający parowaniu, sznureczek lub łańcuszek, stoperki (silikonowe nakłądki n zauszniki, które zaobegają zsuwaniu się okularów) oraz inne akcesoria.

Nasza cena: płyny do czyszczenia w zależności od wielkości i typu 8 - 35 zł, ściereczki 8 - 30 zł, sznurki, łańczuszki 8 - 30 zł, stoperki 8 - 15 zł.

5. Ile będziesz czekał na okulary, kiedy musisz zapłacić i czy dostaniesz fakturę.

Większość okularów jednoogniskowych wykonujemy w ciągu 1-2 dni roboczych. Na bardziej skomplikowane konstrukcje czas oczekiwania wynosi 7-10 dni roboczych. Przy zamówieniu okularów wymagay jest zadatek w wysokości min. 50% wartości okularów, resztę należy dopłacić przy odbiorze. Zawsze przy zakupie pytamy, czy klient chce otrzymać paragon czy fakturę. Często zakład pracy refunduje część kosztów okularów, na podstawie faktury. Jeżeli chcesz skorzystać z refundacji w zakładzie pracy, dowiedz się jak ma wyglądać faktura, tj. na kogo ma być wystawiona i czy mają być wpisane jakieś uwagi np. dane pracownika.

6. Odbiór okularów

Przy odbiorze okularów zostaniesz poproszony o przymierzenie gotowej pary i ocenę widzenia oraz dopasowania pod względem wygody. Nie martw się, że możesz dziwnie czuć się w nowych okularach, takie odczucia są zupełnie normalne. Proces widzenia odbywa się w mózgu i na początku to właśnie on musi przyzwyczaić się do tego, że obraz zaczyna wyglądać inaczej. Zazwyczaj proces przywyczajania się do okularów wynosi od kilku godzin do kilkunastu dni. 

7. Instrukcja użytkowania

Okulary należy używać w odpowiedni sposób tj.: 

1. Okulary należy zdejmować i zakładać oburącz oraz nie należy nosić ich na czubku głowy (jak opaskę). Takie zachowania mogą powodować wykrzywienie, a nawet wyłamanie części oprawy.

2. Okulary należy czyścić tylko przy pomocy środków do tego przeznaczonych, tj. płynów/ściereczek do czyszczenia okularów z antyrefleksem. WAŻNE: nawilżane ściereczki z dyskontów, opisywane jako ściereczki do czyszczenia okularów, mogą powodować trwałe uszkodzenie powłok antyrefleksyjnych!

3. Okularów nie należy zostawiać w miejscach mocno nasłonecznionych np. pod szybą w samochodzie lub bardzo zimnych.

4. Okulary należy odkładać soczewkami do góry i transportować w futerale, żeby uniknąć zarysowań. Zarysowań soczewek okularowych nie da się usunąć.

8. Serwis

Okulary, zupełnie jak wszystko inne, wymagają serwisowania. Taki serwis powinien obejmować np. sprawdzenie śrubek, olejowanie fleksów, wymianę nosków, ewentualne dogięcie/prostowanie oprawy, sprawdzenie ogólnego stanu okularów. Co 3 - 6 miesięcy warto udać się do optyka, u którego okulary zostały wykonane, aby taki serwis wykonać. 

Nasza cena: serwis okularów, które zostały u nas zakupione jest bezpłatny.

bottom of page